Sezonun ilk tütünlerinin fabrika kabulü bizim için yeni bir yılın başlaması anlamına geliyor.

Esnek ekipman ve donanım sayesinde ve müşterilerimizin talepleri doğrultusunda her depoda ve istediğimiz hızda tütün kabulü yapabiliyoruz. Tütün kabul işlemi sırasında gelişmiş bilgi teknolojileri ile her kutuyu etiketliyoruz.

Müşteri talepleri doğrultusunda tütünleri uygun harmana adresliyoruz ve üretim sırasında kullanacağımız harman gruplarını oluşturuyoruz.

Müşterilerimizin verileri ile iki yönlü entegrasyon sağlıyoruz. Böylece sadece tütün kabulü için değil, aynı zamanda işlenmiş tütün için de tüm ürünler için 100 % izlenebilirlik sağlıyoruz.

Tütünün yerleştirildiği coğrafi bölge, yaprak pozisyonu ve kalite kombinasyonu tütünün derecesini belirlememizi sağlıyor.

Homojen tütün harmanın oluşturmak için bilgisayar destekli sistemlerden faydalanıyoruz. Harman işlemini fabrika kabul derecesine veya tespit derecesine göre yapabiliyoruz.

Üretim sırasında minimum işgücü sağlayabilmek adına harman gruplarını fabrika kabulü sırasında yapabiliyoruz.

Üretim sırasında harmanda küçük uygunsuzluklar olması durumunda harmanda gerekli ayarlamaları yapabiliyoruz.

Yaklaşık 33.500 m2 kapalı depolama alanı, 23 forklift, 8 transpalet, 1 çekici ve modern depolarımızla profesyonel depoculuk hizmeti veriyoruz.

23 bin ton gayri mamul, 34 bin ton işlenmiş tütün kapasitemiz bulunuyor. İhtiyaç halinde depo kiralayarak hacmimizi yükseltebiliyoruz.

Depoların yüksek kapasitede kullanımı, ürünlerimizi zararlılardan koruma, uygun depolama şartlarının sağlanması ve takibi, depolama süreçlerinin veriminin arttırılması, depolamada iş güvenliği konularında teknolojik imkânları da kullanarak sınırlarımızı zorluyoruz.

Logistik alanında yapacağımız yenlikleri sitemizden duyurmaya devam edeceğiz.

Tütün ve gıda sanayinde kullanılan fosfin gazı ile fumigasyon mücadelesi yanında organik tütünler için düşük oksijen ile hava şartlandırma sistemimiz de bulunuyor.

Zehirli hiçbir maddenin kullanılmayan, zararlıları tamamen yok eden, çevre dostu olan şartlandırma odalarında tek seferde yaklaşık 100 ton tütün zararlılardan arındırılıyor.

Üretim tesisimiz ayna simetrik iki eşdeğer hattan oluşuyor. Her hattımız saatte nominal 8 ton, maksimum 10 ton işleme kapasitesine sahiptir. Böylece toplamda 20 ton/saat’e kadar üretim hızına ulaşabiliyoruz.

Üretim hattımız yüksek teknoloji, sadelik ve yalınlık prensibine göre tasarlanmıştır. Üretim hattımız sanılanın aksine sadece karışık gradlar (klasonik) için değil ayrık gradlar için de (A, B, KP, KK gibi) çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

Her bir hattımız, besleme masaları, akış kontrol cihazı, DCC, seperator, lazer NTRM ayıklayıcı, silo ve press ekipmanından oluşmuştur.

Toplamda 4 adet Tomra lazer NTRM ayıklayıcı ile hat üzerindeki yabancı maddeleri anlık ayıklayabiliyoruz.

Hat üzerindeki tütünün sıcaklık ve nemini anlık olarak ölçüyor ve beklenmeyen sapmalara karşı anında tedbir alabiliyoruz.

Toplamda 4 pres ve 8 şarjör kapasitesi ile hem tütün yoğunluğunda stabilite sağlıyoruz hem de küçük paket ölçülerinde (C96 gibi) yüksek hız ile çalışmaya devam edebiliyoruz.

Laboratuvarımızla müşteri test ve ölçüme ihtiyaçlarının tümüne cevap verebiliyoruz. Ölçüm sonuçlarını anında raporlayarak üretim sırasında gerekli tedbirlerin hemen alınmasını sağlayabiliyoruz.

Tütün kimyasal parametrelerini ölçeceğimiz yeni ünitemiz yakında devreye alıyoruz.

Müşteri speklerine uygun aydınlatma ve ortam şartlarında düzenli aralıklarla mamul tütünlerimizin için uygunluk kontrolü yapıyoruz.

OTP tütün için yaptığımız son işlemle tütünlerin sigara imalatçılarına sevk edilmesini sağlıyoruz. 

Sevkiyat sırasında el terminali ile ürün kodlarını okutarak hem izlenebilirlik sağlıyoruz hem de doğru ürünün sevk edildiğinden emin oluyoruz.